A KUTYATARTS TITKAI
2004.05.05. 11:03
Az ember s a kutya bartsga mr tbb mint tzezer ve tart.....
A KUTYATARTS TITKAI
Az ember s a kutya bartsga mr tbb mint tzezer ve tart. Az idk sorn ez a kapcsolat a klnbz fajok kztt ltez egyik legszorosabb kapcsolatt tkletesedett. Kutykat a vilg minden pontjn tartanak rns s ms okbl. Valaki csak egy h trsat keres bennk, msoknak nagy szolglatot tesznek azzal, hogy rzik a hzat, vagy terelik az llatokat. Sok orszgban pedig a vakok, a siketek s a fogyatkos emberek lett teszik teljess.
A kutyatarts nagy felelssget r a gazdra, egyedl tle fgg, hogy kutyjra milyen sors vr. Ezrt a kutyatartsrl nem szabad elhamarkodni n dntst. A kutyk trsasgkedvelk, kiegyenslyozott trendre., sok mozgsra s rendszeres orvosi ellenrzsre van szksgk ahhoz, hogy egszsgesek s bartsgosak maradjanak. Nagysguktl, sznktl s fajtjuktl fggetlenl mindannyian hsges, odaad s szeret bartaik embertrsaiknak, akikkel egytt lnek ezen a Fldn.
A LAKHELY
Ha a kutya a szabadban tlti napjai nagy rszt, gondoskodnunk kell arrl, hogy a nagy meleg vagy ppen a nagy hideg ell egy elg nagy, jl elszigetelt s vdelmet nyjt kutyahzba hzdhasson. A kutya mg inkbb otthon rzi majd magt, ha a hzba egy, mr a laksban nem hasznlt sznyeget tertnk. Nha elkerlhetetlen, hogy kutynkat megkssk. Ilyenkor a legkmletesebb megolds, ha egy hossz rudat fesztnk ki a kerts s a kutyahz kz, amely mentn kedvre szaladglhat. Lncot vagy ktelet soha ne hasznljunk, mert ebbe a kutya belegabalyodhat, megsrlhet. Azt azonban sose felejtsk el, hogy kutynkat nem szabad llandan megktve tartanunk — egy ers, biztonsgos kerts ugyangy megvdi a kutyt az elkborlstl, mint a lnc. Laksban ne tartsunk hossz szr, bunds, nagy test kutyt.
AZ TREND
A kutya csak akkor maradhat egszsges s tarthatja meg j formjt, ha fehrjben s rostanyagokban gazdag tpllkot adunk neki. Az zletekben kaphat kutyatpok sszettele biztostja az optimlis, kiegyenslyozott trendet. Az emberi koszt maradka nem elegend a kutya testslynak megtartshoz s az izmok fejldshez. A hegyes csontok pedig mg veszlyesek is lehetnek, mivel megakadhatnak a kutya torkn, vagy mg komolyabb problmt is okozhatnak a nyelcsben. Ne feledkezznk meg mindennap friss vizet adni kutynknak.
A MOZGS
A szabadban vgzett rendszeres mozgs biztostja a kutya j kzrzett. Nap mint nap egy ketrecben, laksban vagy egy szk udvarban lni nagyon unalmas a kutynak, unalmban sokszor ugatsba fog, ami a gazdin kvl a szomszdokat is zavarja. Napi egy, laksban tartottaknl hromngy kiads sta s egy kis labdzs vagy jtk felkelti s fenntartja a kutya figyelmt, aktivitst egsz napra, a bskomorsga, ronglsi kedve is megelzhet.
A TISZTASG
A piszkos, elhanyagolt krnyezet sok olyan lskdnek (pldul: blfrgek, bolhk, tetvek, kullancsok) kedvez, amelyek rossz napokat okozhatnak kutynknak. Ha mr szrevettk ezeket az lskdket llatunkon, leghelyesebb, ha llatorvoshoz fordulunk segtsgrt. A legjobb megolds azonban a megelzs, azaz, ha a kutya hzt, sznyegt s kzvetlen krnyezett rendszeresen takartjuk, ferttlentjk. Ajnlatos flvente fregtelenteni az llatokat.
AZ OLTSOK
A kutykat sok olyan betegsg rheti, amelyek veszlyeztetik lett, s amelyek gygytsa rendkvl hosszadalmas s kltsges. Teht jobb, ha ezeket a betegsgeket megelzzk, s kutynkat beoltatjuk ellenk. Ez nem csupn a betegsg megelzst jelenti, hanem hossz tvon sokat sprolhatunk vele, s cskkenthetjk a fertzds kockzatt is. A veszettsg elleni ktelez oltst s a kombinlt oltsokat vente meg kell ismtelni.
A BUNDA TISZTN TARTSA
Kutynknak tbb szempontbl is j szolglatot tesznk bundjnak rendszeres tiszttsval. Elszr is, szrt megszabadtjuk a piszoktl, a gubancoktl, s kzben azt is ellenrizhetjk, hogy vannak-e a bundjban lskdk. Ha mr klykkorban hozzszoktatjuk kutynkat szrnek keflshez, sokkal egyszerbben tudunk majd bnni vele, s knnyebben fog bartkozni is, ezenkvl ez egy kellemes, pr perces egyttlt a kutynkkal. Hasznljunk kutyasampont, klnbz bolhtlant szereket s bolhairt nyakrvet.
IVARTALANITS
vente kutyk szzezreinek kell elpusztulniuk csak azrt, mert olyan helyre szlettek, ahova mr nem tudjk vagy nem akarjk befogadni ket. Az gy elpuszttott kiskutyk legtbbje egy fut kaland, egy nem vrt vemhessg eredmnye. A problma leghatkonyabb ellenszere az ivartalants. Ez nemcsak a nem kvnt kiskutyk szmnak cskkensvel, hanem ms elnykkel is jr.
A nem ivartalantott kan kutyk nagy tvolsgokra is kpesek elszkni azrt, hogy egy nstnyre talljanak. A randev kedvrt tugorjk a kertst, kissk magukat a kerts alatt. Ha tkzben egy msik kan kutyval tallkoznak, rendszerint egymsnak esnek.
Az ivartalantssal cskkenthetjk kutynk agresszivitst s vadsgt, ami klnsen fontos olyan csaldokban, ahol idsek s gyerekek lnek. Az ivartalantott kutya sokkal engedelmesebb, s mivel kevsb rdeklik territriumnak hatrai, kevsb valszn, hogy megszkik otthonrl, s aut alatt vagy gonosz emberek ltal kivgezve veszti lett.
AZ UTDGONDOZS
Egy nstny kutya vente ktszer hozhat vilgra utdokat, alkalmanknt ltalban hat kiskutyt, de a nagyobb almok akr tz klykbl is llhatnak. A folyamatos szaporulat, a szls s a klykk felnevelse nagy feladatot hrt a nstnyre, rossz hatssal van egszsgre, kzrzetre, knnyen eml- vagy mhrkhoz vezethet. Nem knny feladat el lltja a gazdit a kiskutyk megfelel elhelyezse sem. Egy nstnynek egy v alatt 12-20 klyke szletik, mr ezeknek sem egyszer otthont tallni. Ha pedig nstnyek szzairl van sz, a problma megoldsa egyre kiltstalanabb vlik. Minden egyes klyk, amely nnl jtt vilgra, egy-egy helyet von el a menhelyen vrakozk vagy mg az utcn kborlk ell.
A vemhes s a klykeirl gondoskod nstnynek a megszokottnl tbb tpra van szksge, emellett hromhetes koruktl mr a kiskutyknak is szilrd tpllkot kell adnunk. A nstny minden erejvel vdi kicsinyeit. Ilyenkor gyelnnk kell arra, hogy a csaldban l kisgyerekeknek nehogy bajuk essen, amikor a klykkkel szeretnnek jtszani.
A MTT
Az ivartalantott nstny kutya tbb nem esik t a tzelsi idszakon, gy a nem szvesen ltott udvarlk sem jelennek meg a hz krl. Az ivartalants utn kisebb az eslye a rkos vagy daganatos megbetegedseknek is. Ha pedig kutynk egszsges, nem kell annyit kltennk llatorvosra, gygyszerekre.
Napjainkban korszer llatorvosi berendezsek s gygyszerek llnak rendelkezsre ahhoz, hogy a mtti beavatkozs biztonsgos s fjdalommentes legyen, s hogy kutynk mielbb meggygyuljon. Az llatorvos segtsgvel kivlaszthatjuk, hogy melyik a legalkalmasabb idpont a mttre. Semmi sem indokolja, hogy a nstny kutynak legalbb egyszer mindenkppen utdokat kell a vilgra hoznia, s csak utna lehet ivartalanttatni. Ez tvhit. Ellenkezleg, minl elbb esik tl az opercin, annl kevesebb problma merlhet fel.
A WSPA eredeti kiadvnya alapjn a magyar vltozatot kiadta: a Fehrkereszt llatvd Liga
|